Orlando Scottish Rite Bodies

 

2021 Officers

ILL. Chester A. King, 33°
Personal Representative to the
SGIG of the Supreme Council
in the Orient of Florida

ILL. Keith W. Albright, 33°
General Secretary

Orlando Consistory

Guenter Sommer, 32° – MASTER OF KADOSH

2021 OFFICERS

Prior – David M. Rosenthal, 32° KCCH

Preceptor – Jay Cebollero, 32° KCCH

Chancellor – Christopher J. Durie, 32° KCCH

Min. of State – Chester J. Tokar, 32° KCCH

Almoner – Ill. Martin D. Schwebel, 33°

General Secretary – Ill. Keith W. Albright, 33°

Treasurer – Ill. Zeb E. Blanton, Jr., 33°

Prelate – John A. Miles, 32°

Master of Ceremonies – Ill. Rickey Ricks, 33°

Expert – Howard C. Chase, 32° KCCH

Assistant Expert – Tracy D, Chastain, 32°

Captain of Guard – Michael J. Catello, 32° KCCH

Tyler – William B. Erd, 32° KCCH

Orlando Council of Kadosh

Jerry W. Clark, 32° KCCH – COMMANDER

2021 OFFICERS

1st Lt. Commander – Patrick M. Uppole, 32°

2nd Lt. Commander – Dominick F. Tesoriere, 32° KCCH

Chancellor – Brian J. Zeppa, 32

Orator – Norberto Monell, 32°

Master of Ceremonies – Terry L. Lewis, 32°

Turcoplier – Ill. Harry V. Eisenberg, 33° 

Draper – °David M. Barron, 32° 

First Deacon – William E. Roll, 32°

Second Deacon – Charles L. Linder 32°

Bearer of Beauseant – Patrick A. Pehowic, 32°

Bearer of White Standard – 

Bearer of Black Standard – 

Lieutenant of the Guard – 

Orlando Chapter of Rose Croix

Donald H. Tucker, 32° KCCH – WISE MASTER

2021 OFFICERS

Senior Warden –  Robert F. Varney, 32°

Junior Warden – Ill. Lawrence A. Williamson, 33° 

Orator – Billy A. Triplett, 32°

Master of Ceremonies – Carlos J. Crispin, 32°

Expert – Ill. Edward M. Sexton, 33°

Assistant Expert – Den Ardinger, 32° 

Standard Bearer – Sean A. Stenson, 32° 

Guardian of Temple – Rocky J. Ruvola, 32° 

Orlando Lodge of Perfection

Jeffrey J. Battaglia, 32° – VENERABLE MASTER

2021 OFFICERS

Senior Warden –  Roy E. Campbell, 32° KCCH°

Junior Warden – Anthony E. Edwards, 32°

Orator – Stuart D. Orgaz, 32° KCCH

Prelate – Charles E, Norman, 32° 

Master of Ceremonies – Barry A, Rosenthal, 32° KCCH

Expert – John G. Whitehead, 32° 

Assistant Expert – Johnny M. Brock, 32° 

Captain of Host – Alex A. Darwich, 32° KCCH

KCCH Court of Honor

JAY M. CEBOLLERO, 32° KCCH –  COMMANDER

2021 OFFICERS

LIEUTENTANT COMMANDER – STUART D. ORGAZ, 32° KCCH

SECRETARY – CHESTER J. TOKAR, 32° KCCH

CHAPLAIN – CHRISTOPHER J. DURIE, 32° KCCH

 

KNIGHTS OF SAINT ANDREW

–  JEFFERY D. BATTAGLIA, 32°  –  VENERABLE MASTER

2021 OFFICERS

SENIOR WARDEN – BILLY A. TRIPLETT, 32°

JUNIOR WARDEN – TERRY L. LEWIS, 32°

SECRETARY/TREASURER – JOHN A. MILES, 32°

SENIOR DEACON – NORBERTO MONELL, 32°

JUNIOR DEACON – JOHN G. WHITEHEAD, 32° KCCH

SENIOR STEWARD – BRIAN J. ZEPPA, 32°

JUNIOR STEWARD DEN ARDINGER, 32°

CHAPLAIN – DENNIS A. ICKES, 32°

MARSHAL – 

SENTINEL – JOHNNY M. BROCK, 32°

MUSICIAN – MICHAEL G. SEELEY, 32°

CAPTAIN OF THE GUARD – ANTHONY E. EDWARDS, 32°

The Orlando Scottish Rite
Scottish Rite of Freemasonry, Valley of Orlando, Orient of Florida
© 2016  SROrlando.com